Child Development Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

ΑΘΗΝΑ
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

Ο 4χρονος γιος μου δεν ενδιαφέρεται για το διάβασμα...

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο 4χρονος γιος μου δεν ενδιαφέρεται για το διάβασμα... Empty Ο 4χρονος γιος μου δεν ενδιαφέρεται για το διάβασμα...

Δημοσίευση από Elisabeth Δευ Μαρ 22, 2010 11:38 am

Γειά σας,

Μπορεί να μου προτείνει κανείς πως μπορώ να κάνω τον 4χρονο γιο μου να ενδιαφερθεί για το διάβασμα;
Δεν μπορώ να τον κάνω να συγκεντρωθεί. Από τότε που ήταν πιο μικρός του έχω διαβάσει πολλά βιβλία αλλά δεν τον ενδιαφέρει πια. Προτιμά να παίζει! Μήπως είναι πολύ μικρός;

Κάποια ιδέα, πρόταση, βοήθεια;

Ευχαριστώ
Elisabeth
Elisabeth
New Writer
New Writer

Θηλυκό Ηλικία : 44
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο 4χρονος γιος μου δεν ενδιαφέρεται για το διάβασμα... Empty Απ: Ο 4χρονος γιος μου δεν ενδιαφέρεται για το διάβασμα...

Δημοσίευση από Christina Τετ Μαρ 24, 2010 7:32 pm

Ο ανιψιός μου που είναι στα 5 έχει το ίδιο θέμα. Πιστεύω ότι είναι μεγάλη η προσδοκία για αυτήν την ηλικία ενώ υπάρχουν πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα για ένα παιδί από την ανάγνωση ή την γραφή. Όταν βλέπω τα κορίτσια που μπορούν να συγκεντρωθούν πιο εύκολα σε διάφορα πράγματα αναρωτιέμαι, μήπως είναι τελικά θέμα φύλου;
Christina
Christina
Ghost Writer
Ghost Writer

Θηλυκό Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο 4χρονος γιος μου δεν ενδιαφέρεται για το διάβασμα... Empty Απ: Ο 4χρονος γιος μου δεν ενδιαφέρεται για το διάβασμα...

Δημοσίευση από Ioanna Πεμ Απρ 01, 2010 11:36 am

Η δεύτερη κόρη μου που είναι 5,5 ετών, στα τέσσερα δεν ήθελε να ασχοληθεί ούτε αυτή με γραφή. Στα 5 άρχισε να θέλει να γράφει όχι όμως για πολύ ώρα. Τώρα στα μέσα της χρονιάς του νηπιαγωγείου ασχολέιται λίγο περισσότερο (βέβαια ότι γραφει το γράφει τέλεια για την ηλικία της), αλλά βασικά θέλει να παίξει.
Η μεγάλη στην ίδια ηλικία έγραφε και διάβαζε συλλαβιστά αλλά γρήγορα.
Το κάθε παιδί έχει τον δικιά του ωριμότητα για να μπορεί να ασχολείται με την γραφή ή την ανάγνωση και το φύλο του παιδιού ίσως να μην είναι ο παράγοντας που το καθορίζει. Το μυαλό του κάθε παιδιού αναπτύσεται διαφορετικά χωρίς αυτό να υποδηλώνει πρόβλημα. Γι αυτό όπως μας εξήγησαν στο σχολείο τα παιδιά στην α και β δημοτικού δεν βαθμολογούνται.
Ioanna
Ioanna
Ghost Writer
Ghost Writer

Θηλυκό Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης