Child Development Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

ΑΘΗΝΑ
Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

Παιδί με σύνδρομο Down ή διακοπή κύησης;

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Θα έπρεπε οι γυναίκες που γνωρίζουν ότι το παιδί τους θα γεννηθεί με σύνδρομο Down να προχωρήσουν σε διακοπή της κύησης;

Παιδί με σύνδρομο Down ή διακοπή κύησης; Vote_lcap73%Παιδί με σύνδρομο Down ή διακοπή κύησης; Vote_rcap 73% 
[ 11 ]
Παιδί με σύνδρομο Down ή διακοπή κύησης; Vote_lcap27%Παιδί με σύνδρομο Down ή διακοπή κύησης; Vote_rcap 27% 
[ 4 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 15
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Παιδί με σύνδρομο Down ή διακοπή κύησης; Empty Παιδί με σύνδρομο Down ή διακοπή κύησης;

Δημοσίευση από Admin Πεμ Μαρ 11, 2010 4:25 pm

«Κατά της διακοπής κύησης ακόμα και όταν πρόκειται για σοβαρούς λόγους υγείας του εμβρύου (σύνδρομο down, μεσογειακή αναιμία) τάσσεται η Ιερά Σύνοδος, αντιδρώντας στις θέσεις της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής. Μάλιστα στην ανακοίνωσή της η Εκκλησία κάνει λόγο για κρυπτορατσισμό. Συγκεκριμένα, η Διαρκής Ιερά Σύνοδος σημειώνει: «η Εκκλησία μας καταδικάζει αυτόν τον κρυπτορατσισμό, τιμά το αγαθό της ζωής ως ιερό μυστήριο ακόμη και μέσα από αναπηρίες. Ο πόνος γεννά την αγάπη και όχι η καλοπέραση του ευγονικού σχεδιασμού.»

Απόσπασμα από ελληνική ειδησιογραφική πύλη. Εντελώς κάθετα διαφωνεί εδώ και δεκαετίες η Εκκλησία της Κύπρου, η οποία έδωσε το πράσινο φως στις αμβλώσεις, όταν ο προγεννητικός έλεγχος δείξει πως το έμβρυο είναι ασθενής του σύνδρομου down ή της μεσογειακής αναιμίας.

Εσείς τι γνώμη έχετε; Είστε υπέρ της γέννησης παιδιού με σύνδρομο Down ή υπέρ της διακοπής της κύησης;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Τετ Μαρ 24, 2010 1:32 pm, 1 φορά
Admin
Admin
Admin
Admin

Άντρας Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

https://childdevelopment.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παιδί με σύνδρομο Down ή διακοπή κύησης; Empty Απ: Παιδί με σύνδρομο Down ή διακοπή κύησης;

Δημοσίευση από Ioanna Τρι Μαρ 23, 2010 12:18 pm

Οταν κοιτάξεις στα μάτια ένα παιδί που έχει ένα τέτοιο σύνδρομο ή άλλο και δεις τον κόσμο μέσα απο αυτή την οδό δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις δεύτερη σκέψη. Μπορεί η αγάπη και ο πόνος να συμπορεύονται κάποτε άλλα το θαύμα της ζωής προϋποθέτει να γεννάς ευτυχία και όχι δυστυχία. Με όσο πόνο και αν προκαλεί η διακοπή μια κύησης θα πρέπει κανείς να το κάνει όσο βαθιά θρησκευόμενος και αν είναι.
Ioanna
Ioanna
Ghost Writer
Ghost Writer

Θηλυκό Ηλικία : 52
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παιδί με σύνδρομο Down ή διακοπή κύησης; Empty Απ: Παιδί με σύνδρομο Down ή διακοπή κύησης;

Δημοσίευση από Christina Τετ Μαρ 24, 2010 1:14 pm

Μπράβο. Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα.

Συμφωνώ απόλυτα.
Christina
Christina
Ghost Writer
Ghost Writer

Θηλυκό Ηλικία : 45
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης